Duminica e ziua de dinainte de luni. Luni cand…greu, greu, ne urnim spre scoala si serviciu. De cele mai multe ori, checurile ma scot din incurcatura si cu scoala, dar si cu serviciul, cate o feliuta de chec strecurata in gentute face minuni.
Pentru pranz, am pregatit niste cartofi copti cu usturoi si rozmarin. Absolut deliciosi. Si au mers cu salata, mama-mama! Dar cum am facut prea multi, cei cativa ramasi s-au transformat. Si cum se puteau ei transforma mai bine decat in chiftelutele mele de toate zilele. Le-am maritat cu un cas maturat si au fost de-li-cioa-se! 😀
Chifteluțe din năut cu dovlecel
aprilie 10, 2021Aplicatia mea minune de la thermomix ma scoate din nou din impas. La o cautare “chiftelute”, mi-a adus delicioasele acestea. Le-am servit la cina cu salata si iaurt cu usturoi. Copila s-a bucurat ca nu e carne (pe care oricum nu o servim la cina) 😀, noi ne-am bucurat de bucuria ei, de bune au fost bune-bune, ne-am ridicat de la masa multumiti. Am mai lucrat si de acasa, asa ca, inainte de a veni de la scoala, cina a fost gata, perfect ca sa nu mai petrec timp in bucatarie, ci cu ea.
Desi nu prea cer dulce ai mei, am pregatit 3 briose. Bine, 3 briose mari, dar tot 3. Una pentru fiecare. Din pacate. Din pacate spun pentru ca fetita a preferat briosa oului, As spune ”wow”, fenomen! Ea nu refuza oul niciodata. Nici eu, asa ca micul meu dejun a fost asigurat, o omleta in forma de ursulet. 🙂
Cui nu ii place o clatita din ai americaneasca, zisa si pancake, la micul dejun. Mie, sigur. Dar ca si la clatite (le face sotul, si aici am o problema cu cratita. 🙈 Varianta de facut in cuptor mi se pare mai usoara, mai rapida si rezultatul e acelasi. Eu le-am dat forma de triunghi, le puteti taia in forma dorita, bineinteles. 😘
Imi plac tartele, nu sunt foarte dificil de pregatit, se preteaza perfect pentru o masa in familie si pot fi servite si de catre cei mici. Servite cu o salata de cruditati fac deliciul zilei, la pranz sau la cina. Pentru masa in familie, am ales o tarta cu praz si leurda, ah, cat imi place leurda…si nu imi pare rau! A fost delicioasa!










