I-am provocat pe cei de la Two hungry little brothers să ne prepare niște vafe prietenoase, fără gluten, lactate sau ou și astăzi vă prezentăm rezultatul. Mai multe rețete de la ei găsiți aici și aici.
Pastele e sarbatoare mare, e sarbatoarea in care familiile se strang in jurul mesei, se bucura unii de altii, se bucura de lumina si caldura. E o mare bucurie sa ii vezi pe toti la masa, rasete si galagie placuta, relaxare, mama cu sortul pe langa copii. E imaginea care imi aminteste de casa, de mama, tata, de frati, nepoti. Acum sunt departe, iar gandul meu zboara neincetat spre ei.
Si pentru ca am un mare dor de bebelusie, tot caut printre amintiri…astazi, alte briose dragalase, de pe la inceputuri de drum.
Am pastrat cantitatile de atunci (sunt 2-3 briose mai marisoare sau 4 micute), sunt fara indulcitor, dar il puteti adauga in functie de varsta, si sunt fara praf de copt.
Sunt si fara gluten si fara lactate, deci se potrivesc si copilasilor cu alergii la aceste ingrediente.
Se fac rapid, 1 minut e suficient, inca 1 minut sa le asezi in forma, de fapt, asezate de copil…printre linguritele bagate in gurita. O lingurita in forma, o lingurita in gurita…uite asa se face treaba. Ei, am mai gustat si eu ca-s tare buni banutii astia. De mancat, la magazin, eu nu stiu cum si daca i-ar primi, dar merita incercat. 😁
Sunt primele briose pregatite Marei in diversificarea ei. Mi se pare ca a fost acum muuuult timp, iar azi, cand abia ma mai lasa sa o imbratisez, imi dau seama cat era de frumos atunci cand imi umplea bratele mereu…si cat ma plangeam asteptand sa creasca…
Cautand amintiri in diminetile in care somnul nu imi e prea bun prieten, le-am regasit. Mi-am amintit ce mult succes au avut atunci printre mamici, iar acum, cand le-am refacut, mi-am amintit si cat de gustoase si pufoase sunt.










