Suntem mari fan ou, iar Mara e impatimita. Carne, nu, daaaaaaar ouaaaa! Doar oua ar manca de dimineata pana seara daca ar putea. Bine ca nu poate :p Fierte, omleta, nici nu are importanta, cand vede oul in farfurie, e in stare sa il manance cu tot cu ea.
Voi ce faceti cu pastele ramase de la cina sau pranz? Weekendul acesta nu am fost la supermarket, ne-am propus sa ne descurcam in aceasta saptamana cu ce avem in casa, fara alte cumparaturi. Poate doar o paine, caci nu am timp sa pregatesc painea in casa. Siiii, deci, voi ce ati face cu pastele ramase?
Vafele astea cu banana sunt, de fapt, clatitele cu banana, ou si faina. Le-am pregatit aici ca si pancakes, dar merg pregatite in aparatul Breville (de care nu se lipesc) si ca vafe. Mi-a fost mai usor asa si mai rapid. Si il si folosesc pe dl Breville la maxim, mai inlocuiesc una-alta, si iacata si mic-dejunul familist.
Dupa ce in ziua precedenta am fost certata de copil caruia i s-a atras atentia la scoala ca batoanele de cereale de la pachetel aduc a ciocolata si nu e voie…mi-am facut morala singura, dar…regulile sunt reguli. Verdele nu se incadreaza la ciocolata, clar. Deeeci, sa fie verde in saptamana in care zi de zi, copilasii merg cu scoala in padure. Verdele cu verde se asorteaza.
Saptamana aceasta, scoala fetitei se desfasoara in padure, aer curat, noroi, distractie. Pentru acest lucru, ni s-a cerut in mod expres mancare tip finger food, care sa nu le dea prea mult de furca celor mici. Pentru mine, alegerea a fost sa pregatesc aceste mini-checuri cu cocos pe care sa le serveasca alaturi de fructe. Reteta am gasit-o pe Instagram, o pagina americana de healthyfood.
Sambata am primit aparatul de vafe mult asteptat. Ii tot dadeam tarcoale de ceva vreme, citind parerile mamicilor despre el. M-am lasat greu convinsa, dar nu regret deloc ca a intrat in casa mea. E magic, vorbesc serios, iar placile ceramice, prietenoase cu un stil de viata sanatos, sunt exact ce trebuie sa fie. Se curata usor si rapid.
Sa aiba viata lunga si eu sa ma bucur de el!
Eram convinsa ca faina de cocos merge doar in preparate dulci. Daaaaaaar, mare greseala! Ma uitam la atatea preparate “sarate” cu faina de cocos si ma tot intrebam daca sunt bune. Eiiiiii, bine…Verdictul celor doi? The best ever briose cu faina de cocos 😂. Chiar le-au placut si au mancat de numa-numa!
Nu stiu cum de am uitat de minunatia asta pufoasa cu caise si iaurt. Chiar nu imi explic. Zona crepusculara in capul meu. Dar cum pastila de memorie se numeste ”mybabyfood”, iacata ca si-a facut loc din nou in mintea mea prafuita. E deja vara, caisele au inceput sa fie pe piata, de ce sa nu o incercati?










