Ieri am avut in calendarul Advent o sarcina importanta, aceea de a pregati impreuna biscuiti. Merg la sigur cu asemenea sarcini, stiu ca ii place sa se joace cu aluatul. Am pregatit biscuiti bretoni in hainute de sarbatori, arome de Craciun. Sunt atat de buni, crocanti, fix asa cum si-i dorea ea. Pentru ca nu are voie sa imparta pachetelul la scoala, prietena ei va primi unul la plecare. ❤️
Am plecat de la un aluat facut si rasfacut, aluat care imi place mult, anume foitajul rapid. L-am facut in varianta dulce, dar si cea sarata. Pentru ca e frig, ploua si stam zgribuliti, m-am gandit si amintit de insorita Grecie. Am mancat in vacanta niste placintele de vis acolo, asa ca, pentru a ne incalzi putin sufletele, am incercat sa le pregatesc. Cum au mers cu niste miere din aia bunaaaa, nu va spun, trebuie sa le incercati! 🙂
Aseara, a venit momentul sa rotesc cartile. Si prima pe care a pus Mara mana a fost una a Printesei Urbane cuuuuuu…retete. 🙈
Dupa ce tata a ramas fara glas si a citit toate povestirile-retete, amandoi, intr-un glas, au rostit: biscuiti cu mustar.
Am pregatit ingredientele, Mara le-a pus in bolul robotului (cu grija, nu a varsat nimic 😁) si vajjjj-vajjjj. Dupa, am invitat aluatul la rece, iar dimineata l-am taiat si copt.
Family time, voiosie si au si burtile pline astazi. Win-win. ❤️
Cum ar fi sa te bucuri de o negresa, fara stresul sutelor de grame de zahăr din compoziția ei? Ar fi “intr-un mare fel”, nu-i asa?😃 Continui pe același ton si scriu: cum ar fi sa te bucuri de o negresa in compania copilului tău? Aaw, cred ca aici am mai câștigat câteva sute de mămici, cel puțin!🙈No, asta ar fi cu adevărat WOW! Bine, bine, dam si la tati o bucățică!










