Sunt un tip de biscuiti italienesti care sunt copti de doua ori in cuptor, destul de crocanti, care se pastreaza cam doua saptamani in recipiente etanse. Un fel de paine uscata dulce. Deliciosi! 🙂
Azi, duminica, zi de umblat brambura. Ne-au umblat picioarele atata, incat la 8 seara, pe copila a furat-o somnul. A fost o zi atat de intensa, incat abia a reusit sa manance si sa faca baia de seara. Iar spun povesti si vorbesc doar pe langa subiect…In fine, pentru drumetia asta, nevoie de o gustare potrivita, pe langa niste fructe: fursecuri cu mere si nuci.
O sa ma iubiti pentru biscuitii astia…mai ales ca sunt #faralactate, #faraou si pot fi usor si #faragluten…
Ptiu, ptiu sa nu ma deochi…😁😁
Faimosi pe mai multe continente, eu i-am gustat prima data acum multi ani, undeva pe continentul Sud American, dar de origine sunt din SUA, desi australienii spun ca ar fi ai lor…nu mai conteaza…😀
Anzac sa fie!
Recunosc, sunt biscuitii pe care ii pap dimineata, alaturi de o cafea cu lapte! Asta e, nimeni nu e perfect!😂. Unul imi ajunge, avand in vedere consistenta! Piticii nu se prea dau in vant dupa biscuiti in ultima perioada, probabil ca din cauza temperaturilor ridicate, preferand fructele in locul lor.
Nu stiu daca v-am spus ca am un thermomix. Nu o spun ca sa ma laud, ci ca sa va spun de unde mai culeg unele idei, anume de pe cheia lui cu retete. Multe le pregatesc, totusi, in robotul normal, imi e mai usor, thermomixul il folosesc la gatitul pranzurilor/cinelor. Cam asa e organizarea mea in materie de electrocasnice.










