Am multe mere, am avut, mai bine zis, vreo 13kg. Sa mai fie vreo 5-6 kg. Mara mananca 2 mere / zi, mananc si eu 1 (nu-s fan), tata, la fel ca Mara. Unele au vrut sa devina prajitura asta gustoasa si nu m-am impotrivit. Asa ca…e cineva acasa? Vin cu o prajitura cu aluat fraged, umplutura de mere si branza, crumble cu nuci pecan. Daca nu dati drumul la usa, o mancam noi toata.
Ador site-urile franceze. Putin si pe alea germane. Retetele lor sunt reinventarea simplitatii, facilitatii, cu ingrediente banale. In plus, imi place ca mereu cantitatile sunt facute pentru a limita risipa. Ca si aceasta reteta, deloc fancy, deloc complicata, fix portie din care sa mancam la micul dejun.
Toamna, toamna, scumpa doamna! Bogata, colorata, plină de farmec si gust! Iubesc toamna, cu aerul ei rece care îndeamnă la pulovere pe gât si ciocolata calda, cu mirosul de castane coapte in strada, cu aroma de scortisoara care tocmai ce învăluie dovleacul proaspat scos din cuptor. Cât de minunata poți fi, drăguța mea!
E o cina rapida, dar poate fi la fel de bine un mic dejun sau un pranz. Sau chiar pachetel pentru scoala. De data aceasta, am folosit lipii cumparate, gasiti lipii curate in comert, in unele supermarkete (pentru copilasii mai marisori). Pentru cei mici, vi le recomand pe acestea, sunt geniale, reteta aici.
Am plecat de la o reteta mai veche, aceea de covrigei cu ricotta, poate ii stiti sau chiar i-ati incercat. Stiu ca multe mamici i-au incercat si placut tare mult. Varianta veche duce mai mult cu gandul spre ceva ”sarat”, desi nu implica nimic sarat, dar aceasta e din sfera dulce, dar la fel de fragezi sunt biscuiteii.










