Direct de la mama Manu` (Two hungry little brothers aici și aici) vine o rețetă de tartă rustică. Sperăm să fie pe placul vostru.
Eu cu retetele simple si rapide ma impac cel mai bine. Cu ochii mici, la 5 dimineata, un castron si o lingura, 2-3’ sa pregatesc compozitia, apoi cuptor. Timp in care pregatesc geanta, hainutele de sport, natatie, iesit in padure sau cine stie ce alte bazaconii de completat pentru parinti, mai bag o masina de spalat in functiune, mai strang cateva jucarii aruncate prin casa. Din astea, existentiale.
Când eram copil treceam pe lângă vitrinele unde se rotisau pui mici, întregi și îmi doream mereu să intru să mănânc. Ei bine, asta se întâmpla extrem de rar și parcă pofta aceea a rămas, chiar dacă sunt multe variante de pregătit și în casă. Așa că, azi am făcut un pui zvăpăiat la Ninja Foodie dar se poate face și la cuptor.
Astazi, merg sa ii fac o surpriza Marei. Ea crede ca va merge la after-school dupa terminarea zilei de scoala. Am vorbit deja cu doamna sa nu o lase sa mearga la autobuz, caci merg sa o iau. Ea nu stie, dar un lucru atat de aparent nesemnificativ o va bucura pana la cer si inapoi. Si nu merg cu mana goala, ci cu biscuiti fericiti. 😍
Am luat niste acum ceva vreme niste forme micute, cam cat sa fie de o portie de prajitura, si m-am decis sa le folosesc. Prima prajitura cu care s-au delectat a fost un mini cake cu lamaie si branzica, portie din care Mara a luat la scoala si a mancat si la mic dejun. Ma gandeam sa pun si fructe, dar ea prefera fructele proaspete, nu in prajituri, la fel ca mine. Ii respect dorinta. Are multe fructe proaspete langa prajiturica.
Ca nici nu stiam cum sa le spun, briose cu branza emmental, rosii, ardei copt, masline…neeee, prea lung era numele. Asa ca, tadaaaa, ”briose bune de luat la pachetel” pe micile ecrane, de fapt in burticile noastre, care la birou, care la scoala. Eu am pus ce era prin frigider, ramasa o bucatica de ardei copt de la cina, cateva masline, cateva rosii cherry.










