Sunt printre primii biscuitei crocantei facuti Marei, pe la inceputurile diversificarii ei. Desi nu sunt crackersii aceia clasici, ci sunt varianta dulce, imi amintesc ce succes au avut atunci. Nu doar la ea, ci si la noi, cei doi parinti, diversificati si ei odata cu ea.
Niste biscuitei fara gluten, fara lactate, fara ou, dar bunuti si crocanti, numai buni pentru copilasii carora le dau dintii si au nevoie de ceva de ”rontoit”, asa cum spunea Mara cand era mica si voia sa rontaie ceva ca sa ii mai treaca durearea. Asta pe la ultimii dinti, ca la primii nu spunea nici ”mama” :p
Cand am auzit de biscuiti din linte verde, am facut ochii mai mari decat niste ochiuri de aragaz. Adica, asa, mari-mari de tot. Asa ceva, asa idee doar Ilenei ii putea veni. Si sunt plini de nutrienti caci Ileana nu face rabat la ei. Daca va tenteaza o reteta de biscuiti cum altii nu-s, sa ne dati de veste!
Biscuiții 100 deja îi cunoaște toată lumea, mai puțin piticii care au alergie la proteina laptelui de vacă sau intoleranță la gluten. Ei bine, uite că avem soluția și pentru ei: o variantă vegană de biscuiți 100, fără gluten, iar rețeta este de la Two hungry little brothers. Mai multe rețete de la ei găsiți aici și aici.
A aparut pe aplicatia thermomix o noua colectie, cea cu retete pentru copilasi, asa ca am rasfoit-o nitel si ce mi-a iesit in cale? Biscuiteii acestia cu brocoli. Doar ca eu, ca o gospodina adevarata, am mai modificat olecuta ingredientele. Nu de alta, dar imi lipsea cantitatea necesara de brocoli. Am mai adaugat si niste seminte, nici alea nu au ce sa strice. Rezultatul? Deliciosi! Au mancat ambii, si copil si sot. Sotul cu o bere langa…fara alcool! 😃










