Cookies “back to school” cu gem de caise, #faraou si #faralactate (merg facuti cu ulei – ca in reteta originala a d-nei Edith Francu – sau cu unt; eu am facut cu margarina Alsan).
La noi, jumatate au disparut cat am dormit eu cu Mara 😡….ii puteti pregati impreuna cu cei mici, Mara a fost incantata de aluat si a pregatit un monstrulet.
Am vazut atatea inimi zburand care incotro zilele astea incat ochii mei au pupila rosie si in forma de inima. Chiar radeam aseara cu sotul meu, el intrebandu-ma ce sa imi ia de Sf Valentin. Nu sarbatorim, ci era doar o discutie de seara, dupa ce a adormit copila, dupa un tantrumut care ne-a cam zapacit…era fff obosita.
Si am zambit amandoi, lui i-au sclipit ochii si a spus zambind: Femeia lui Dzeu, cat o iubesc pe fata asta, asa cu toanele ei, cu obrazniciile ei, cu tot…
Eu, ca orice mama, sunt tare sensibila la capitolul copil.
❤️Doua inimi, in corpuri separate, dar niciodata despartite. ❤️
Tarta biscuite cu “ciocolata” si gem de capsuni cu chia.
Covidul nu a modificat mult programul scolar al fiicei mele, daaaaaar, daca se poatea asa ceva, acum stau si mai mult afara. Imbracati bine (Mara are un combinezon de la Decathlon) stau si cate 3-4h in aer liber. Pentru asta, finger food e ideal. Si pentru ca meniul de pranz al copiilor la scoala e chiar curat pentru varsta lor, nici prin gand nu imi trece sa i-l stric eu acasa. 😀
Ma tot intreaba mamicile cand am timp pentru toate. Sau cum de am timp. Pai, nu am timp, ba chiar deloc, pentru toate. Am timp doar si numai pentru ce vreau eu sa am timp. Am setate cateva prioritati, la fel si sotul meu, impartite frateste, cu precizie, astfel incat sa ne facem viata mai usoara. Chiar daca e barbat, nu inseamna ca nu poate da cu aspiratorul, pune rufele la spalat sau spala pe jos. Stie ca daca viata mea e grea, viata lui e si mai grea :p…Copilul e prioritate comuna, ala nu se imparte. :), desi aici, recunosc, mie imi place sa ma joc mai mult.
Ieri am avut in calendarul Advent o sarcina importanta, aceea de a pregati impreuna biscuiti. Merg la sigur cu asemenea sarcini, stiu ca ii place sa se joace cu aluatul. Am pregatit biscuiti bretoni in hainute de sarbatori, arome de Craciun. Sunt atat de buni, crocanti, fix asa cum si-i dorea ea. Pentru ca nu are voie sa imparta pachetelul la scoala, prietena ei va primi unul la plecare. ❤️
Aseara, a venit momentul sa rotesc cartile. Si prima pe care a pus Mara mana a fost una a Printesei Urbane cuuuuuu…retete. 🙈
Dupa ce tata a ramas fara glas si a citit toate povestirile-retete, amandoi, intr-un glas, au rostit: biscuiti cu mustar.
Am pregatit ingredientele, Mara le-a pus in bolul robotului (cu grija, nu a varsat nimic 😁) si vajjjj-vajjjj. Dupa, am invitat aluatul la rece, iar dimineata l-am taiat si copt.
Family time, voiosie si au si burtile pline astazi. Win-win. ❤️










