Biscuitii samoa sunt deliciosi, dar deloc prietenosi cu cei mici. Au caramel, ciocolata, mult zahar. Eiiii, dar acestia, sunt la fel de buni, iar cei mici ii vor iubi. Sunt moi, nu au decat doua ingrediente si se fac usor. Pam-pam!
Astazi, merg sa ii fac o surpriza Marei. Ea crede ca va merge la after-school dupa terminarea zilei de scoala. Am vorbit deja cu doamna sa nu o lase sa mearga la autobuz, caci merg sa o iau. Ea nu stie, dar un lucru atat de aparent nesemnificativ o va bucura pana la cer si inapoi. Si nu merg cu mana goala, ci cu biscuiti fericiti. 😍
Am plecat de la o reteta mai veche, aceea de covrigei cu ricotta, poate ii stiti sau chiar i-ati incercat. Stiu ca multe mamici i-au incercat si placut tare mult. Varianta veche duce mai mult cu gandul spre ceva ”sarat”, desi nu implica nimic sarat, dar aceasta e din sfera dulce, dar la fel de fragezi sunt biscuiteii.
De luni pana vineri, alerg intre casa, munca, scoala. Fiecare zi e la fel. Atat de mult simt lipsa mamei care e departe…singuri, departe de parinti, gatit, copil, casa, munca. Ii invidiez pe cei care spun ca au lasat copilul la parinti ca sa se bucure de o cina in oras, de o mini-vacanta, de o masa calda gatita de altcineva. Imi place sa gatesc, ii place si sotului, dar nu intr-atat cat se vede din afara…cred ca, uneori, ne-am dori sa ne oprim. Sa ne tragem sufletul si sa ne bucuram de ce avem…Dar ne-am asumat lucrurile acestea. Copilul e fericit aici. Iar daca ea e fericita, suntem si noi. Dar ne-am dori ajutoare. 🙂
E prima zi de scoala, asta inseamna ca puiul meu a mai crescut putin. Habar nu am cand, sub ochii mei si eu sa nu am habar! De azi, e la scoala de copii mari, cum zice ea, o scoala maaaare, cu o curte si mai mare. Unde esti tu, baby, unde? Unde? Cand ai crescut, imi striga inima? Va jur, scriu mesajul cu lacrimi in ochi. Si stiu ca ma intelegeti. E stare generala zilele astea…o lume intreaga trece prin ea. Ma impac cu ideea ca nu sunt singura! ❤️
Ne place crocant…biscuiti crocanti, snack-uri…crocant din ala periculos pe care nu il poti manca atunci cand doarme dragonul din cauza ca se trezeste. Sa crontane, sa spargem in dinti 😂…
Cred ca suntem genul ala care sparge seminte toata ziua, DAAAAAAR nu lasa mizerie in urma, ca sa nu imi iasa vorbe de necivilizata 🙈
Am facut aluatul de seara, bagat la frigider si a doua zi am copt: snack-uri crocante pe care sa le mancam la mic dejun cu guacamole sau branza de caju (cumparata).










