M-am trezit de dimineață pregătită să fac biscuiții cu brânză pe care îi fac de obicei (rețeta aici), dar în lipsă de iaurt, am improvizat și au ieșit niște biscuiți cu telemea delicioși.
Cui nu-i plac kidscuitii?! Bagam piticii la inaintare si zicem mereu ca pentru „dumnealor” ii pregatim. Insaaaa, hai sa fim serioase! Ca sa fim ferm convinse ca, ceea ce le oferim nazdravanilor este suficient de bun, trebuie sa „gustam” noi, inainte. 1, 2, 3 bucati.., chiar dupa ce-i scoatem din cuptor, daca se poate🙈. Apoooi, mai vedem😀.
Inainte sa apara piticul in viata noastra, nu eram fan banana. Nici astazi nu pot sa zic ca o prea gust – ca atare. Insa, odata cu modul prietenos de a gati, am descoperit cateva preparate bananoase pe care le iubesc si le pap cu mare placere alaturi de el. Briosele bananoase, batoanele din fulgi de ovaz si coacaze, Kinder Rolls – sunt doar cateva dintre ele.
Iacata a venit si mult asteptata vara😁! Caldura, concedii si tot mai putin chef de a petrece timp in bucatarie. Motiv pentru care, gustarile cel putin, pot fi facute pentru a acoperi mai multe zile sau pentru a putea fi luate cu noi in concediu, fara teama alterarii lor in lipsa unei gentute frigorifice.
Masa de Paste vine cu mai multe produse traditionale consacrate, pasca numarandu-se printre acestea. Doar ca, parca as vrea altceva. Ceva de rontait, usor de manuit, de plimbat si care sa reziste eroic celor cateva zile libere de sarbatoare. A, da – si care sa contina si ceva din “traditionalul” de Paste. Asa ca, niste biscuiti pascosi cu branza si stafide vor fi mai mult decat bineveniti😍.
Astazi impartasesc cu voi o “altfel” de reteta de turta dulce🎉😍. Una cu dovleac copt si faina de migdale, doua din ingredientele mele preferate😍. Rezultatul a fost pe masura asteptarilor mele dar si pe gustul nazdravanului meu. Asa ca, daca sunteti in cautare de “ceva dulce”, cu care sa-l asteptati pe Mos Nicolae, this is it!🎉
Fursecuri cu dovleac și unt de arahide
octombrie 28, 2017Pentru ca fursecurile din dovleac copt au fost la mare cautare si am primit muuulte, muulte feedback-uri pozitive din partea voastra🎉, continuam in pasi de dans, aceeasi tema. Modificam putin ingredientele, pastram textura si punem niste “moțuri”:)).










