Astăzi a fost o zi cu peripeții. Vă povestesc pe scurt: cu o minunată entorsă, fără curent, apă caldă, blender sau alte lucruri necesare, îmi doream ceva dulce. Ehe, nu îmi doream orice, doar sunt o pretențioasă! Îmi doream ceva sănătos, dulce, dar totuși, fără îndulcitori.
Cu toate ca găsim dovleac tot timpul anului, toamna parcă are alt gust🙈. Mirosul emanat de dovleacul copt în zilele răcoroase de toamna, căldura dată de „punerea la treaba” a cuptorului, entuziasmul nerăbdării de a gusta cat mai repede din el, sărind peste etapa de „răcire” a acestuia, imi amintesc toooate de zilele de toamna ale copilăriei mele. Astazi o retrăiesc alaturi de piciul meu❤️
Preocupată tot mai mult de ceea ce mănâncă copilul ei, mămica secolului XXI este mereu în căutarea de informații și variante cât mai sănătoase, mommy-homemade❤️, pentru preparatele existente pe rafturile magazinelor. Mă alătur vouă, mamici frumoase și pun umărul la stilul babyfriendly, cu o variantă de kidscuiți, sănătoasă, rapidă și mai mult decât tentantă pentru toți ai casei.
Semințoșii au apărut în diversificarea noastră ca parteneri de bal ai fructelor invitate la micul dejun sau la o gustare. Merg perfect și în loc de crutoane pentru o supă cremă sau de ce nu, pentru gazpacho. Sunt și politicoși🙈. In cazul în care doriți să-i acoperiți cu o salata de vinete sau de avocado cu ou, vă vor mulțumi frumos.
Intorși de o zi din vacanța la mare și pregatiți pentru a o lua din loc chiar a doua zi, vreau sa îmi răsfăț năzdrăvanu’ cu niște biscuiți „sărați”. Mă și gândeam in timp ce ma îndreptam înspre jucătărie: „roșii uscate, parmezan, unt, 1 ou …” Câând, deschizând ușa frigiderului, constat cu interes că parmezanul și untul luaseră calea pribegiei cât timp am fost noi plecați. Aveam doar niște lapte, ouă și ceva emmentaler plictisit rău de singuratatea ultimelor zile.










