Si pentru ca am facut o pasiune pentru Breville-ul meu, aparatul de facut vafe, experimentez si experimentez tot felul de retete. De data aceasta, punga mea de faina de cocos a avut de “suferit” 🥰.
Vafele astea cu banana sunt, de fapt, clatitele cu banana, ou si faina. Le-am pregatit aici ca si pancakes, dar merg pregatite in aparatul Breville (de care nu se lipesc) si ca vafe. Mi-a fost mai usor asa si mai rapid. Si il si folosesc pe dl Breville la maxim, mai inlocuiesc una-alta, si iacata si mic-dejunul familist.
Saptamana aceasta, scoala fetitei se desfasoara in padure, aer curat, noroi, distractie. Pentru acest lucru, ni s-a cerut in mod expres mancare tip finger food, care sa nu le dea prea mult de furca celor mici. Pentru mine, alegerea a fost sa pregatesc aceste mini-checuri cu cocos pe care sa le serveasca alaturi de fructe. Reteta am gasit-o pe Instagram, o pagina americana de healthyfood.
Sambata am primit aparatul de vafe mult asteptat. Ii tot dadeam tarcoale de ceva vreme, citind parerile mamicilor despre el. M-am lasat greu convinsa, dar nu regret deloc ca a intrat in casa mea. E magic, vorbesc serios, iar placile ceramice, prietenoase cu un stil de viata sanatos, sunt exact ce trebuie sa fie. Se curata usor si rapid.
Sa aiba viata lunga si eu sa ma bucur de el!
E inghetata mea preferata de cand am mancat-o in Italia pentru prima data. Italienii si inghetata sunt bestfriends. Bine, ei si cu pizza, pastele, focaccia se inteleg perfect. Si ieri cand mi-a scos-o cookidoo in fata ochilor 🥰🥰🥰iuhuuuuuuu!
Inghetata fioridillate reinvented la partea cu zaharul 😀. E fix ce trebuie sa fie!
Nu stiu cum de am uitat de minunatia asta pufoasa cu caise si iaurt. Chiar nu imi explic. Zona crepusculara in capul meu. Dar cum pastila de memorie se numeste ”mybabyfood”, iacata ca si-a facut loc din nou in mintea mea prafuita. E deja vara, caisele au inceput sa fie pe piata, de ce sa nu o incercati?
Vafe belgiene de Bruxelles ca la mama lor acasa, cu suprafata crocanta si miezul pufos. Au iesit fiiiix fix ca alea de le cumpar calde, reteta nu imi apartine, dat tot ma laud, este de pe Cookidoo thermomix, sunt originale fara zahar, deci nu am modificat nimic 😀, doar le-am facut cu Mariile Sale, lingura si castronul. 😍
E ziua ta, copile, copil frumos si bland! Da, azi, 1 iunie, e ziua ta, e o zi care sarbatoreste puritatea, naivitatea si curatenia sufleteasca si trupeasca a copilului. Cat ne-am dori sa ii pastram asa toata viata! Cat?! De am avea puterea asta…Dar, nu! Nu asta e menirea lor, menirea lor e sa creasca, sa fie tot mai puternici, mai siguri pe ei, sa schimbe lumea sa o faca mai frumoasa, sa o imbuneze si sa isi implineasca visele! Sa le dam aripi sa poata zbura si sa fim mereu acolo, langa ei pentru a-i prinde de cate ori e nevoie. Sa nu ii lasam sa inceteze sa fie copii! E dreptul lor sa avem grija de asta!
Ne pregatim sa mergem in vizita si am hotarat sa ducem o bucurie “dulce” prietenilor nostri. Un cheesecake! Unul prietenos, gustos, cu “caramel”! Mno, scoate Simona caramelul! Daca ti s-a pus pata pe caramel! Sa fie si prietenos, sa nu contina nici crocobauri si sa “aiba” garantat gust de “caramel”!😄










