Creste oare pofta de inghetata odata cu temperatura de afara??🙈 Daca mai adaugam si un copil in peisaj , s-ar putea sa avem invitati si niste prieteni buni de-ai acestuia : Nerabdare, Chiote si Picioare jucause.
Se intampla ca unii copilasi dragalasi sa nu poata avea in cercul lor de prieteni pe Gluten cel Mic. Nici un motiv de suparare!!Amabilii din Clanul Pseudocerealelor, al Nucilor si Semintelor abia asteapta sa-si dea „check-in” in lista de prieteni al celui mai iubit dintre pamantenii casei. Sunt tare sociabili, binevoitori si cu siguranta se vor asigura ca cel mic sa beneficieze de o crestere sanatoasa, armonioasa, incarcata de multi nutrienti, jocuri, zambete si voie buna.
Prăjitură cu cireșe, brânză și griș
iulie 4, 2017Simt nevoia ca, ocazional, sa-mi rasfat piticul cu „ceva dulce”. Un dulce fara zahar, delicios cat sa-si linga degetelele, dar care sa-si aduca totusi contribuitia la buna dezvoltare a rasfatatului😍. Asa ca, pe langa dulcele fructelor si putin gris integral, am imbogatit prajiturica cu niste branzica facuta-n casa❣️
Nu stiu voi cum sunteti, dar eu, cand pronunț „gomboti”, gândul imi zboară instantaneu la zilele copilăriei, cand mami ne răsfața cu minunații rotunjiori, prunoso-zemosi, îmbrăcați intr-o hăinuță crocanta de pesmet. Pe fata imi apare un zambet nostalgic, bucuria ma invadeaza iar diagnosticul e clar : GCA ( Gust Copilărie Acut).
A fost odata ca niciodata o mamica, ca oricare alta. Acesta isi dorea tare mult sa gaseasca o varianta de gustare sanatoasa, compatibila cu manuta piticului din dotare, care sa poata lua la nevoie locul altor mese principale, in compania altor alimente dar care sa fie si usor de „plimbat”, alaturi de cel mai iubit pamantean al casei.
Da, imi place painea :). Insa atunci cand a venit vorba sa-i ofer copilului meu paine, ca nah vine si acel moment in viata fiecarei mame😃, am pus in balanta beneficiile si lipsa lor. Pana la varsta de un an, nici prin cap nu mi-a trecut sa-i ofer un colt, chit „ca-i face bine copilului”👀, cum spune o veche vorba din batrani. Ne-am potolit foamea cu legume, carnita, fructe iar cand ne-au iesit dintisorii am gasit alte mijloace de a racori gingii umflate.
Ce facem cand avem 300 capsunei spartani🍓🍓🍓👊👊??! Pai, ii lansam intr-o tarta de toata frumusetea, deoarece drum la Termopile n-avem saptamana asta si nici un King Leonidas pe blatul de bucatarie🙈. Avem insa un curajos printisor👶, care-i va conduce cu indemanare pe Neinfricati prin Gurita direct in Stomacel, unde acestia isi vor împlini destinul😊.










