Fasole batuta?! Ce o fi facut fasolea asta ca sa merite batuta? Eu nu pot intelege 😂😂…Mai in gluma, mai in serios, asta cu bataia suna ciudat in vocabularul meu, dar eu asa ii stiu numele din copilarie cand mama pregatea fasolea in acest mod.
Azi, duminica, zi de umblat brambura. Ne-au umblat picioarele atata, incat la 8 seara, pe copila a furat-o somnul. A fost o zi atat de intensa, incat abia a reusit sa manance si sa faca baia de seara. Iar spun povesti si vorbesc doar pe langa subiect…In fine, pentru drumetia asta, nevoie de o gustare potrivita, pe langa niste fructe: fursecuri cu mere si nuci.
Cand vine vorba de un desert rapid si de nerefuzat de catre toti ai casei, clatitele ies castigatoare in cele mai multe cazuri! Da, aproape toata lumea stie sa faca clatite, fara o reteta anume si fara cantar🙈. Niste faina, oua, lapte si olecuta unt. Daca totusi exista cineva care are nevoie de niste gramaje, iacata-le!🤗










