Cand era Mara mica, pregateam mai des branza vegana in casa, acum ca s-a marit si am descoperit branzeturi faine si curate, cand imi vine pofta, cumpar. Dar, cand am timp si chef, mai fac si in casa, asa, dupa pofta si imaginatia mea. In cele mai multe cazuri, aleg caju-ul pentru ca este neutru din punct de vedere al gustului si imprumuta cu usurinta gustul condimentelor, ingredientelor cu care se combina. Acum, l-am combinat cu niste sfecla si cu fulgi de ceapa. Tare bun a fost…
Am vrut sa ii pregatesc in cuptor, dar trebuia sa astept varza sa se gateasca. Prea mult. Mai era varianta Ninja, dar mi-am amintit de aparatul meu de vafe, parasit intr-un colt, mic, trist si singur. L-am recuperat rapid, i-am sters lacrimile si l-am pus la treaba. Asa bucuros era, mi-a facut niste vafe, papanasi de mama-mama. I-am promis sa il chem mai des la petreceri…
Le-am pregatit intr-o dimineata, asa, pe muteste sa nu trezesc armata care, desi are doi soldati, face galagie cat douazeci…putina liniste nu strica niciodata. Nu au zahar, indulcite perfect doar cu banana, se pot oferi chiar si inainte de 1 an. Au iesit 4 bucati mari, au fost perfecte pentru mic dejun langa fructe si iaurt.
Reciclarea e mama economiei, piedica risipei si sporul casei. Rar arunc ceva si atunci o fac cu sufletul neimpacat. Nu imi place sa arunc mancarea deloc, de aceea fac putina, cat ne trebuie la 1-2 mese, luam resturile la pachetele sau reciclam. Ca si mandra asta de mamaliguta. Desi nu ne ramane, suntem mamaligari, de aceasta data au ramas cateva linguri de la masa de pranz.
E luni, inceput de saptamana…cat ma mai plang eu lunea…la fel in fiecare saptamana. Mai greu e si cand ma gandesc ca toti cei de acasa petrec cu familia Pastele, iar eu, munca, scoala, munca, scoala. Bine, mie mi-ar placea sa sarbatoresc Pastele cu fiecare religie in parte, chiar imi place, mai ales daca asta ar veni si cu zile libere. :p
Clatitele, pancakes sau papcakes la noi in casa, se fac rapid…eu credeam ca se vor face si mai rapid, imi luasem o tigaie minune, doar caaaaa, surprise, tigaia nu merge pe plita mea, desi in descrierea produatorului era trecuta si plita cu inductie…caci nu aluatul e problema la mine, ci coacerea minunatelor.










