Aveti nitel faina de cocos de “stricat”? Va intreb ca sa stiu daca ati vrea reteta asta…🤗 Nu de alta, dar la noi a disparut repede si am vazut ca, la fel, s-a intamplat si la mamicile mybabyfood.
Se numeste cu portocala pentru ca nu e cu vanilie 😂😂, dar puteti inlocui cu vanilie pudra, ulei de lamaie, caz in care va deveni prajitura cu vanilie sau prajitura cu lamaie 🙈
Covidul nu a modificat mult programul scolar al fiicei mele, daaaaaar, daca se poatea asa ceva, acum stau si mai mult afara. Imbracati bine (Mara are un combinezon de la Decathlon) stau si cate 3-4h in aer liber. Pentru asta, finger food e ideal. Si pentru ca meniul de pranz al copiilor la scoala e chiar curat pentru varsta lor, nici prin gand nu imi trece sa i-l stric eu acasa. 😀
Cu lucrul de acasa, mai reusesc si eu sa pregatesc cate un pranz. Ieri s-a cerut pizza, dar stiu ca Mara nu prea mananca pizza, asa ca am facut pizza, dar altfel. Eu am reciclat niste carne de pui ramasa din alta zi, mai precis un piept. Surpriza mare a fost ca a mancat. Lupta castigata. Razboiul mai dureaza. 😉 Sper ca nu 100 de ani…
Am vrut sa arate altfel, dar creatia copilului e creatia copilului. I se spune prajitura regelui (la gallette des rois ☺️), se face la inceput de an, un norocos sau o norocoasa gaseste comoara si e numit rege/regina pentru o zi. Cum la noi in casa nu mai exista regi sau regine, ci doar o printesa, voila, Prajitura Printesei.










