Copiii au un mod al lor de a manca, selecta sau prefera anumite mancaruri. Mara e innebutita dupa paste. Paste albe daca s-ar putea, goale, simple, paste cu paste. Norocul ei sunt eu, nu prefer niciodatata pastele sau pizza…cred ca sunt ultimele pe lista mea culinara. Taica’su seamana cu ea…asa ca, sunt in minoritate si, uneori, rareori, ma supun majoritatii.
Am zis sa le pregatesc celor doi dragi ai mei ceva bun si dulce in weekend. Asta am facut, adica am pregatit fix 4 briose pe care le-am umplut cu branza cremoasa si un gem de zmeura cu chia. Efectul lor? Bucurie, demonstratii de iubire :p si mancat cu pofta. Mi-am atins scopul si am avut liniste vreo 10 minute…
Dupa altfel de paine in ou (reteta aici), vine si sora ei, ou in paine. Adica, da, chiar ou in paine, un sandwich savuros placut de toata familia.
Buna dimineata, zi de luni! Desi e grea ziua, ne bucuram ca suntem sanatosi, avem unde merge, adica un loc de munca, fetita merge la scoala/after-school. Nu e usor sa te trezesti lunea dupa weekend, dar cautam mereu lucrurile pozitive care sa ne dea suficient carburant pentru intreaga zi. Carburantul de azi se numeste: pancakes. 😊
Sunt copilasi care nu accepta legumele? Ohooooo, la fel de multi ca cei care nu accepta carnea…aka fiica-mea!
Mara accepta legumele, dar tat-su e mai reticent 🤭, asa ca, doi copii am, dureri de cap am! Am zis!
Am zis si facut niste vafe cu legume: nitel cartof dulce, oleaca de morcov, niste dovlecel, ardei copt.










