Am facut-o prima data pentru mine, in varianta fara pudra de roscove si sirop de curmale, si am servit-o cu nitel gem de afine. Ei, nu va spun ce nebunie a fost…Am facut-o si la cuptorul traditional, dar si la cel cu microunde. Da, folosesc cuptorul cu microunde uneori, cand ma grabesc, avand grija ca vasele utilizate sa fie cele recomandate, nu plastic, silicon, etc, ci doar ceramica.
Se ia reteta unui faimos blogger, se “respecta” reteta 🙄😅, se aseaza compozitia in Brevillul iubit si zbang…se desfac in doua vafele. Dai doua injuraturi, promiti ca nu mai faci asa ceva in viata ta…pana data viitoare…si scoti tigaia din dulap…ii dai si aleia doua injuraturi printre dinti, desi ea nu are nicio vina, doar asa, preventiv, si te bagi la facut “papcakes”😅
Dupa, se face o poza, nu intra mancarea in burtica fara poza, direct pe masa copilului, se scapa o furculita pe jos, se mai zic doua de capra vecinului sperand sa nu se trezeasca niciunul, siiiii….cam atat! 🤭
In fine, au fost vafe, dar s-au transformat in pancakes cu branza proaspata de vaci si afine.
O stiti pe aia cu mananci pana te dai de-a dura?!
Bine, mult spus te dai de-a dura de la 130 gr de ton 😆, dar intelegeti voi.
Ei bine, asta e…pate de ton cu ceapa, putin mustar, iaurt grecesc si avocado, asta mancam la micul dejun azi. Eu am adaugat si putin coriandru, dar stiu ca nu multora le place 🤭.










