Mi-am luat unealta noua…inca una, spre exasperarea jumatatii mele mai bune. Nu de alta, dar, seara in pat, ne mai lovim de o forma de briose, de alta de facut gaufre…eh, de-ale femeilor! 🙂 De mancat, mananca, dar tre’ sa imi arunce privirea aia…alta chestie de pus in bucatarie, femeie? :p
Chef de toamna pana si-n brioșe! Si cum niște smochine își așteptau resemnate rândul, am hotărât sa pun capăt așteptării si sa le împlinesc destinul! Asa ca, doua au fost invitate in niște brioșe inventate pe loc (Slava Domnului ca au si iesit!) in timp ce alte doua au dezmierdat o tarta cu brânzeturi. Mniooom!
Nutella, vesnica poveste…buna, dar prea mult zahar. Am un mare iubitor de nutella in casa, asa ca musai a fost sa o baby-frienduiesc😁. Prima data am facut-o din alune de padure si migdale, dar am incercat si varianta facuta direct din unturi cumparate, unturi de calitate. Am ramas fidela ultimei variante. 😁
Știți momentul acela când vrei un tort frumos, delicios, impresionant, pentru o persoană specială, dar nu te lasă sufletul să cumperi unul cu zahăr, aditivi, margarină și alți croco-boco-bauri? Ei, eu știu sentimentul, mă lovesc de el la fiecare aniversare. Anul acesta mi-am propus să nu mai cumpăr și să încerc să fac minunățiile acasă și a ieșit…asta.










