Flavia (MyBabyFood family), un super fotograf a cărei muncă o puteți analiza aici și aici, vă propune astăzi o rețetă de clătite fără alergenii de bază: gluten, ou și lactate animale. Mai multe rețete de la ea găsiți aici.
Se fac rapid, 1 minut e suficient, inca 1 minut sa le asezi in forma, de fapt, asezate de copil…printre linguritele bagate in gurita. O lingurita in forma, o lingurita in gurita…uite asa se face treaba. Ei, am mai gustat si eu ca-s tare buni banutii astia. De mancat, la magazin, eu nu stiu cum si daca i-ar primi, dar merita incercat. 😁
Sunt primele briose pregatite Marei in diversificarea ei. Mi se pare ca a fost acum muuuult timp, iar azi, cand abia ma mai lasa sa o imbratisez, imi dau seama cat era de frumos atunci cand imi umplea bratele mereu…si cat ma plangeam asteptand sa creasca…
Cautand amintiri in diminetile in care somnul nu imi e prea bun prieten, le-am regasit. Mi-am amintit ce mult succes au avut atunci printre mamici, iar acum, cand le-am refacut, mi-am amintit si cat de gustoase si pufoase sunt.
Desi nu prea cer dulce ai mei, am pregatit 3 briose. Bine, 3 briose mari, dar tot 3. Una pentru fiecare. Din pacate. Din pacate spun pentru ca fetita a preferat briosa oului, As spune ”wow”, fenomen! Ea nu refuza oul niciodata. Nici eu, asa ca micul meu dejun a fost asigurat, o omleta in forma de ursulet. 🙂
Cui nu ii place o clatita din ai americaneasca, zisa si pancake, la micul dejun. Mie, sigur. Dar ca si la clatite (le face sotul, si aici am o problema cu cratita. 🙈 Varianta de facut in cuptor mi se pare mai usoara, mai rapida si rezultatul e acelasi. Eu le-am dat forma de triunghi, le puteti taia in forma dorita, bineinteles. 😘
Ce mai facem ca sa manance cei mici?! Mai ales cand micul dejun e una dintre mesele refuzate. Am avut o perioada cand manca putin sau aproape deloc la mic dejun…acum, foamea e mai bine resimtita si instinctul de conservare ii spune sa manance. 😁 Dar, ca toate mamicile, recurgem la diverse elemente ajutatoare: culori, texturi, forme, toate menite sa ii atraga macar pentru a gusta. Pentru ca nu e vorba ca nu le place, refuza sa guste, deci…nici nu stiu ce gust are. Sper sa va ajute ideea, la noi a fost un succes de proportii. 😘










