Numele ei este tare haios, se face in forma sarata sau dulce, se face rapid (mai ales cand ai ca mine aluatul in congelator) si, peste toate, e delicioasa! Tarta Tatin este despre degetele lipicioase, delicioase 😍
Am facut-o prima data pentru mine, in varianta fara pudra de roscove si sirop de curmale, si am servit-o cu nitel gem de afine. Ei, nu va spun ce nebunie a fost…Am facut-o si la cuptorul traditional, dar si la cel cu microunde. Da, folosesc cuptorul cu microunde uneori, cand ma grabesc, avand grija ca vasele utilizate sa fie cele recomandate, nu plastic, silicon, etc, ci doar ceramica.
Se ia reteta unui faimos blogger, se “respecta” reteta 🙄😅, se aseaza compozitia in Brevillul iubit si zbang…se desfac in doua vafele. Dai doua injuraturi, promiti ca nu mai faci asa ceva in viata ta…pana data viitoare…si scoti tigaia din dulap…ii dai si aleia doua injuraturi printre dinti, desi ea nu are nicio vina, doar asa, preventiv, si te bagi la facut “papcakes”😅
Dupa, se face o poza, nu intra mancarea in burtica fara poza, direct pe masa copilului, se scapa o furculita pe jos, se mai zic doua de capra vecinului sperand sa nu se trezeasca niciunul, siiiii….cam atat! 🤭
In fine, au fost vafe, dar s-au transformat in pancakes cu branza proaspata de vaci si afine.
Am cumparat un borcan de piure de mar crezand ca e gem din ala bun si fara zahar :))) …dah, disteapta-s…Ma uitam la el si ma tot intrebam ce sa fac eu cu el, el se uita la mine…tot uitandu-ne unul la altul, a venit Mara si a spus ca vrea ”papcakes”. Ne-a scos din dilema. A vrut papcakes mari, nu mici, sa nu se chinuie prea mult la mancat. A mea-i! :p
Pentru ca sotului ii era pofta de dulce, l-am rugat sa puna la hidratat niste nuci pana vin eu de la serviciu. Cand am ajuns de la munca, am pus toate ingredientele in chopper, am zdrangalit chopperul de i-au mers fulgii si am obtinut gustarea dorita. Rapid si usor cand ai asa o echipa. Drept premiu, am iesit sa mancam in oras. :p










