Îi spun griș special deoarece este fără gluten, ou, lactate, soia sau nuci – deci fără principalii alergeni problematici.
Am descoperit Sweeteria si cred ca putem si noi indulci olecuta mai mult, dar sanatos preparatele. Fetita mea are aproape 5 ani, inca prefera “saratul” “dulcelui”, prefer sa ii dau pace. Cum noi gatim pentru toata familia, fara diferente, e timpul sa ii fac tatalui care a rezistat cu stoicism 5 ani, preparate mai dulci…asa cum e el obisnuit. ☺️
Eu cu retetele simple si rapide ma impac cel mai bine. Cu ochii mici, la 5 dimineata, un castron si o lingura, 2-3’ sa pregatesc compozitia, apoi cuptor. Timp in care pregatesc geanta, hainutele de sport, natatie, iesit in padure sau cine stie ce alte bazaconii de completat pentru parinti, mai bag o masina de spalat in functiune, mai strang cateva jucarii aruncate prin casa. Din astea, existentiale.
Am luat niste acum ceva vreme niste forme micute, cam cat sa fie de o portie de prajitura, si m-am decis sa le folosesc. Prima prajitura cu care s-au delectat a fost un mini cake cu lamaie si branzica, portie din care Mara a luat la scoala si a mancat si la mic dejun. Ma gandeam sa pun si fructe, dar ea prefera fructele proaspete, nu in prajituri, la fel ca mine. Ii respect dorinta. Are multe fructe proaspete langa prajiturica.
Se da niste dovleac copt pe care nu il mananca nimeni, nici copiii, nici adultii…Ar fi pacat sa il aruncam, de mancat, neeee, nu e nimeni fan, asa ca, il tot imbracam in diferite straie.
Aseara am pregatit aluatul, l-am lasat la dospit in frigider peste noapte, iar dimineata am incins aparatul meu preferat de vafe.
Ce a iesit? O nebunie de vafe pufoase si aromate.










