Miroase a lemn ars in satul nostru. Oamenii stau in case, se incalzesc, rad si se bucura caci, da, statul in casa presupune ca suntem mai mult impreuna. Afara e prea frig sa iesi, ba chiar ploua. Si niciodata nu e un moment mai bun de pregatit o tarta cu mere, nuci si scortisoara.
Am vrut sa arate altfel, dar creatia copilului e creatia copilului. I se spune prajitura regelui (la gallette des rois ☺️), se face la inceput de an, un norocos sau o norocoasa gaseste comoara si e numit rege/regina pentru o zi. Cum la noi in casa nu mai exista regi sau regine, ci doar o printesa, voila, Prajitura Printesei.
Griș in lapte, caramel like
ianuarie 9, 2022Imi place Alba ca Zapada, imi aduc aminte ca mama ne facea de sarbatori, dar cu foile ales facute pe fundul tavii?! Pentru asta ai nevoie de doua facultati si trei masterate, va spun sigur. Ca sa nu ma apuc din nou de scoala doar pentru a face prajitura, am facut din foi o singur foaie. Si i-am dat forma de rulada. Si cu pofta satisfacuta si nici scoala nu am reluat-o!
Dupa Revelion, am mers la niste prieteni, acolo mai multi copii. M-am tot gandit ce sa le pregatesc, dat fiind ca ei pregateau felurile principale. Un Tiramisu ar fi fost mai mult decat binevenit. Si ce sa vezi, in vizita a fost si o familie de italieni care, culmea, a adus un Tiramisu ca la mama lui. M-am scuzat ca nu e ce trebuie, ca mrr, crr, in fine…ce credeti? Au mancat si din al meu si au spus ca e delicios! Tiramisu or ba, a fost bun!
De Craciun, in zona noastra, toti au pe masa acest tip de prajitura in forma de buturuga.
Am cautat o astfel de prajitura, dar varianta fara zahar la ingrediente, astfel incat sa nu dau gres. Nu aveam timp de experimente. Si, heeeey, a iesit grozav, a avut atata succes la copii si adulti, incredibil!
Il puteti incerca pe masa de Revelion, sigur nu veti regreta.










