In dimineata asta eram pregatita sa fac painici Naan. Cu iaurt facut de mami. Am pregatit rapid aluatul si l-am lasat putin la odihnit. Intre timp, foame mare! Nazdravanu’ vrea terci, Bobo vrea in brate, laptele fierbe pe foc, fac terciul, il mai plimb putin pe Bobo, papa Stefi, papa si Bobo siiiii…am uitat de aluat😐.
V-am mai spus cred ca am o colega brazilianca, gospodina foc. Gateste totul sanatos, mancare pregatita de la A la Z in casa. La ea am mancat prima data bomboanele brigadeiro. Sunt ceva fara termen de comparatie…delicios? Nici macar pe aproape ca sa descrie bunatatea lor! Singurul lor defect e ca sunt cam dulci, prea dulci pentru gusturile mele.
Sa ridice mana sus cine isi aminteste cutia metalica albastra de la faimosii biscuit danezi. Eu ridic mana sus prima, puteam manca o cutie intreaga si inca mai voiam. E ceva la biscuitii astia care ii face iubiti. O fi gustul, o fi textura…sau poate ambele…Cu siguranta, acestia va vor placea. I-am pregatit fara oua, am inlocuit oul cu o banana bine coapta si iacata ce a iesit…
Chec aperitiv cu cheddar, măsline și porumb
aprilie 18, 2020De dimineata am fost chitita pe a incerca un chec “sarat”. Nu a fost tocmai cel mai bun moment pentru experimente, sambata Pastelui fiind, insa parca am simtit ca va fi ceea ce imi doream. Adica, un chec pufos, gustos si cu un timp minim de pregatire, astfel incat sa nu-mi para rau macar pentru timpul pierdut, daca nu-mi va iesi.
Copil fiind, imi amintesc ca scobeam pasca mamei pentru a manca doar branza. Mi-a placut mereu compozitia aceea de branza, asa ca, anul acesta m-am gandit la o varianta de pasca fara aluat. Doar branza cremoasa si fina care sa ne satisfaca pe toti.
Reteta e o combinatie de alte cateva retete incercate, de pe internet.










