Pancakes, wafles sau crepes (clatite) sunt ceva ce copilul meu ar manca dimineata, pranz si seara…plus gustari. De aceea, de multe ori, fara drept de apel, trebuie sa le pregatesc. Adevarul e ca le prefera mai mult in varianta “sarata” decat in cea dulce.
Nu am mai facut de ceva vreme un dulce pentru cei dragi …si, parca, citeam in ochii lor ca si-ar dori ceva bun. In ochii sotului era cel mai clar scris. Alb pe negru…Faptul ca am avut si oaspeti dragi m-a pus la treaba si mai abitir. Ruladele care inainte mi se pareau misiune imposibila, acum mi se par cele mai simple retete de pregatit.
Nu stiu daca v-am spus ca am un thermomix. Nu o spun ca sa ma laud, ci ca sa va spun de unde mai culeg unele idei, anume de pe cheia lui cu retete. Multe le pregatesc, totusi, in robotul normal, imi e mai usor, thermomixul il folosesc la gatitul pranzurilor/cinelor. Cam asa e organizarea mea in materie de electrocasnice.
Vin caldurile, dar nu-i bai! Abia le asteptam! Raze dragalase in capsoare balaie, triluri de pasarele in copacii de pe langa casa, voci cristaline de copilasi care nu se mai satura de joaca in curte, picioare desculte si inghetata!😀 Nu putem manca non stop inghetata, motiv pentru care mai viram pe tarte!😀 Ocazional si dupa ce mancam “papa bun”, sa ne intelegem!










