Gogosile sunt acel desert traditional pe care ni-l pregateau mamele duminica, in copilarie. Excelente, dar cu mult ulei…asa mi le amintesc eu. Poate, alte mame le faceau in varianta mai light, dar mama le prajea in atat de mult ulei incat ne murdaream de ulei si pe maini si pe la gurite. Erau nemaipomenit de bune, dar nu stiam nici unii ca prajitul in ulei nu e cel mai sanatos. Odata cu tehnologia, au venit si alte informatii. Astazi, mama nu le mai face in ulei, ci la cuptor ca si mine. :p
Cand am venit prima data in Luxemburg, am aflat ca exista doua tipuri de gauffre…deh, nu toata lumea stie amanuntele acestea. Cele de Liege (cu drojdie) si cele Bruxelles (cu praf de copt). Ambele la fel de bune, dar cu texturi diferite. Nu as putea spune care imi plac mie mai mult, dar sotului ii plac cele de Liege, clar.
Mno, iaca se poate! Mai ales cand ai chef de ceva racoritor, sanatos, fara coacere si gata rapid! De dimineata, sambata fiind, am fost in piata volanta de langa Stadion (Timisoara) pentru a-mi ridica comanda de lactate de la d-na Adriana, de la Curtea Culorilor! 2 pachete de unt, o ricotta proaspata (da, da, din aia fara crocobauri, cea mai buna pe care am mancat-o) si doua borcanoaie de iaurt facut ca de mami:). Din lapte integral, gustoooos din cale-afara!










