Stiti biscuitii aceia speculoos, biscuiti spectaculosi sau spectaculari ii numesc eu, pe care ii primim, de obicei, langa cafea sau ceai in restaurante sau cafenele? Sunt preferatii mei. Se gasesc si de cumparat, bineinteles, dar sunt departe de a fi in vreun fel prietenosi cu cei mici. Si stiti care e lucrul cel mai bun? Nu sunt greu de pregatit, iar daca va plac aromele mai puternice, chiar daca nu ii stiti, va vor placea, cu siguranta!
Copilul imi tot cere “gateau”, gateau, in limbajul ei inseamna prajitura pufoasa, aka ceea ce noi numim chec. Bine ca nu cere chestii mai complicate, “gateau” se face usor si fara batai de cap. Asa ca, imi iau bolul, asez ingredientele si ii dau copilului ocazia sa faca “macare”. E atat de incantata sa le arunce in vasul robotului si sa le numeasca, iar placerea ei e placerea mea! Dupa ce se termina de facut “macarea”…greu de descris ce fel arata bucataria mea, in general! 😁
S-a terminat vacanta, din pacate, si pentru cei mari si pentru Mara! Ne intoarcem la rutina zilnica, unii la cresa, altii la serviciu…Cum nu ne place sa plecam de acasa fara pachetele, m-am pus pe treaba si am pregatit ceva ce se poate manca usor si cu manute mici, dar si cu maini mai mari: cornuri cu cheddar.
Ne plac ciupercile, dar nu pot spune ca le gatim prea des. Nu stiu exact motivul, dar le vine destul de rar randul sa fie pregatite si mancate. Astazi, a fost una dintre datile acelea, am gatit ciuperci, dar am facut altceva decat tocanita sau ciulama de ciuperci cu care eram obisnuita. Asa s-a nascut ea, placinta cu ciuperci.
Daca sunteti in cautarea unor aperitive altfel decat “clasice” pe mesele de sarbatori sau daca doriti sa va surprindeti invitatii de la petrecere cu “altceva” decat binecunoscuta salata de vinete gazduita de o rosie, bisco-pigmeii de mai jos s-ar putea sa va cucereasca😊. Pot fi imbracati in diverse “hainute”, nefiind deloc plictisitori iar gustul poate fi personalizat.










