Veniti de pe drumuri, obositi, desi cald, s-a cerut supa. Am bagat Ninja in priza, prietenul meu multicooker si i-am dat batai. A iesit buna si am si tras un puisor de somn dulce dupa masa. 😁
E vara, e cald afara, stam cat mai mult la aer curat, asa ca si mesele se transforma in retete rapide, rapide, dar delicioase. E dovedit ca ce e simplu, e de multe ori si bun. Iar tonul nu da niciodata gres. Eu folosesc tonul de la Followfish, e usor de descoperit ce tip de peste este, de unde e pescuit, ce a mancat cand era mic 😁. Scanez cutia si ajung imediat la informatie. E un ton skypjack, tonul de dimensiuni mici, cu un continut mic de mercur, pliiiiiin de Omega3.
Pana la fiica’mea, habar nu aveam ce inseamna granola 😂. Ea nu e mare fan terci, dar granola mananca pentru ca e crocanta. Nu ii plac chestiile moi, lipicioase, na, fiecare copil cu placerile lui. A mea are multeeeee “neplaceri” 😵💫. Ba carnea nu-i buna, ba galbenusul e prea cremos, ba painea e prea alba, ba branza miroase a branza 😂…
Am vazut painea aceasta la brutaria de unde luam in mod obisnuit paine. Paine abia scoasa din cuptor, uneori frige. Miroase acolo de mama-mama! Am indraznit sa cer reteta si mi-au dat-o, asa ca, am incercat-o si eu acasa. A iesit chiar bine. In reteta lor, painea se ungea cu ou, eu am sarit acest pas si am uns in ultimele minute de coacere cu ulei de masline.










