In cazul (absurd, de altfel😀) in care va ramane cozonac si nu vreti sa-l mai papati in ruptul capului, va scriu doar atat: solutii exista! Problema este caaaa, atat de gustoase sunt solutiile, incat s-ar putea sa faceti cozonac de dragul budincii😀.
Se apropie Craciunul, miroase in casele noastre a caldura, a iubire, a familie. Pentru mine, mirosul de cuptor, cozonac sau sarmale imi aminteste de “acasa”. Acolo unde e cald, unde sunt mama si tata. Prajitura turta dulce nu e ceva ce mama obisnuia sa faca, dar imi doresc ca fetita mea sa isi aminteasca mereu de mama si de mirosul de turta dulce. Sa stie ca mirosul acesta de scortisoara inseamna “acasa” si peste multi ani.
Dragutelele astea nu sunt altceva decat puiutii lui Black Queen (reteta aici, tot vegana) in varianta white, carobul fiind inlocuit cu o lingura de amidon natural. Au iesit pufoase, aidoma unor briose “cu de toate”. Nu ai zice ca sunt fara oua si fara lactate de origine animala. Numa’ bune de incercat de catre copilasii cu alergii si intolerante la ou si lactate. Sau, de catre persoanele cu o alimentatie vegana.
Dupa diversificare, am incercat sa adaptam meniul adultilor la cel al copilului. La inceput, deloc usor, dar, pe parcurs, am facut progrese. In plus, alimentatia noastra a devenit mai sanatoasa, am renuntat la a indulci sau adauga sare, asa cum eram obisnuiti. Am educat gusturile, usor-usor dupa cele ale copilului si nu ne pare rau.
Nu prea imi plac prajiturile cu mere, dar sunt posesoarea unui copil si a unui sot, ambii devoratori de livezi de mere. In cautarea unui preparat care sa contina mere si care sa le gadile papilele gustative, am dat peste ea…peste prajitura aceasta, numita de inventatoarea ei ‘’gateau invisible’’ (prajitura invizibila).
Ce facem cu albusurile ramase dupa folosirea galbenusurilor? Pai, putem face o omleta din albusuri cu legume, niste clatite pufoase, un cheec sau orice altceva va mai dicteaza imaginatia sa incercati!
Marturisesc ca nu as fi facut prea curand o prajitura cu branza daca nazdravanu’ nu ar fi luat doua guri (la propriu😀) dintr-o prajitura de la gradi. Nu a fost niciodata fan branza iar alergia la doua din proteinele laptelui de vaca m-a pus pe “pauza” o perioada, de la preparate care o contin. Bobo papa orice, asa ca am un motiv in plus sa ma apuc de branzotreaba! Cu elan!










