Toamna, merele au alt gust. Au gustul ala de mere pe care ti-l amintesti din copilarie. De bucurie, zemoase, dulci. Si e pacat sa nu le regasim in fiecare zi in dieta noastra si a copiilor.
Mie mi-a fost pofta dupa ce am vazut la o emisiune asa ceva. Asa ca, am pregatit o mamaliguta cap-coada si am transformat-o in betisoare delicioase. Stiti mamaliga aia coapta de bunici pe plita iarna?! Eiiii, ce amintiri! Doar ca asta e mai modernizata nitelus. Puteti recicla o mamaliguta ramasa de la pranz, la fel de bine.
Neata, neata, buna-i dimineata si la 4 am. 😄
Reteta spunea de fructe mici, micute…unde mi-o fi fost capul cand m-am dus la cumparaturi si am ales cele mai mari si frumoase prune?! Parca numai fructe mari si frumoase tre’ sa mancam…acum, na, sufera, fructe gogomane ti-au trebuit, asa-i? In fine, mi-am pus sacul pe cap, am dat din barba maruntel, m-am uitat urat la ele si le-am zis vreo doua, ca, deh, ele-s vinovate! Cine le-a dat dreptul sa fie asa aratoase?
Aveam un dovlecut cumparat in ideea de a deveni obiect artizanal…m-am impiedicat cateva zile de artizanal, ba pe mobila din living, ba pe blat in bucatarie…asa ca dorinta mea de frumos 😄 a ajuns in cuptor si din cuptor in vafe…dar cum miroase in casa. 😍😍😍Vafe cu dovleac copt, scortisoara si branza de vaci. Clar a venit toamna!










