Cereale/pseudocereale/paste Miss Branzica

Biluțe din fulgi de ovăz banano-brânzoși

septembrie 28, 2017

Fulgii de ovăz combinați cu brânză, banană și câteva semințe sau nuci reprezintă un mic dejun sănătos, care adună la un loc 4 grupe alimentare menite să asigure un start fantastic de zi. Ca să nu mai vorbesc de faptul că se pregătesc foarte rapid, sunt gustoși iar piticul meu îi manevrează cu mare ușurintă și plăcere❤️

Ingrediente:

  • 3 linguri fulgi de ovăz
  • 1 lg brânză cu iaurt. Reteta o găsiți aici
  • 1 banană
  • migdale râșnite, semințe de cânepă decorticate și semințe de dovleac râșnite

Cum am procedat:

  • am fiert fulgii de ovăz 5′ în apă și i-am lăsat la scurs
  • fulgii scurși i-am amestecat cu brânzica și banana pasată
  • am format biluțe, pe care le-am tăvălit prin nuci și semințe.

📌 Dacă din diverse motive (brânzica mai moale – cu zer, insuficient stoarsă, fulgi lăsați prea puțin la scurs), biluțele sunt moi, nu e nici o tragedie. Lasați amestecul ca atare in farfurie, iar piticul se va bucura de el – a la linguriță😃. Același succes îl va avea🙈

📌 In cazul copilașilor cu aplv, aplc, il – înlocuiți brânzica de vaci cu brânzica de migdale (rețeta aici) și renunțați la a tăvăli biluțele prin nuci.

Sa aveți copii păpăcioși!

You Might Also Like

8 Comments

  • Reply Ramona ianuarie 18, 2018 at 8:42 am

    Super succes! Dimineata am facut si a mancat tot <3

    • Simona
      Reply Simona ianuarie 18, 2018 at 9:08 am

      Ma bucur tare mult, Ramona!!❤️
      Sa va fie de bine!!😘😘

  • Reply Anisa aprilie 2, 2018 at 5:21 pm

    Buna! Cam cate bilute ies din cantitatile de mai sus? Am 2 pitici (11 luni si 3 ani si 7 luni) si as dori sa le pregatesc pt micul dejun, insa nu stiu daca ar trebui sa dublez cantitatile. Multumesc! 😊

    • Simona
      Reply Simona aprilie 3, 2018 at 10:08 am

      Anisa, dubleaza cantitatile pt 2 pitici❤️❤️.
      Poti pastra la frigider pentru diseara, daca va mai raman😘😘

      • Reply Anisa aprilie 4, 2018 at 7:15 am

        Din pacate, nu mi-au iesit bilutele 😔, cred ca banana a fost prea coapta si, pasand-o, s-a facut cam „lichida”. Am pus si putin carob in ideea ca se mai incheaga putin, dar nu a fost asa. Nu a fost de la branzica sau fulgi. Daaaar le-am transformat in briose 😂 am pus nuca macinata si un ou in compozitie si la cuptor cu ele. Au fost foarte apreciate de cel mic (a papat cam 2 briose), cel mare tot 2 bucati, dar mai greu (el oricum e certat cu mancarea in general). O sa mai fac reteta aceasta, dar nu cu banana prea coapta, poate poate. Multumesc 😘😘😘

        • Simona
          Reply Simona aprilie 4, 2018 at 3:59 pm

          Supeeer adaptare!!😍
          Da, banana nu trebuie sa fie f coapta iar fulgii trebuie lasati sa se scurga bine de apa in care au fiert. Puteti sa-i papati si cu lingurita, daca mai se intampla😘😘

  • Reply Anisa aprilie 5, 2018 at 1:13 pm

    Stiu ca merg papati si cu lingurita, dar cel mic inca nu vrea sa invete, o vede ca pe o jucarie 😂 Astept momentul cand o sa pape si el normal, deocamdata budincutele si briosele sunt la putere 😆. Pupici 😘😘😘

    • Simona
      Reply Simona aprilie 6, 2018 at 8:39 pm

      Hihi! Traiasca budincutele si briosele, atunci!😁😘😘